Çocuk Gelişimi Programı

Dili Türkçe
Bölüm Başkanı (yada Eşdeğeri) Öğr. Gör. Hatice BEŞİR
Süresi (Yıl) 2
Azami Süresi (Yıl) 4
Kontenjanı -
Staj Durumu Var
Mezuniyet Ünvanı -
ÖSYM Tipi TYT
Ders Müfredatı Tıklayınız
 

 

Çocuk Gelişimi Programı

Genel Bilgi:

Çocuk Gelişimi programı, okul öncesi eğitimi ve çocuk gelişimi alanında temel bilgi ve becerilere sahip etkili yardımcı personel yetiştirmek amacıyla düzenlenmiş bir program yürütmektedir. Program, çocuk gelişimi ve genel kültür ile ilgili zorunlu dersler içermektedir. Çocuk Gelişimi Programı, gerek bireysel gerekse de gruplar halinde disiplinler arası çalışmalarla 0-6 yaş dönemindeki çocukların gelişim özelliklerini göz önünde bulundurarak gerekli eğitimi verebilecek ve mesleki gelişimini devam ettirebilecek nitelikte mezunlar yetiştirmektedir.

Programın Amacı:

Evrensel ölçütlere uygun eğitim sistemi içerisinde, çocukların beceri ve davranışlarını geliştirmek, yeteneklerinin farkına varmalarını sağlamak amacıyla sürekli kendini geliştirebilen, toplum yararına çalışan, okul öncesi eğitim ve özel eğitim kurumlarındaki çocuklarla yakından ilgilenen, bilgisayar, drama, müzik vb. eğitimleri veren yardımcı eğitmenler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Misyon ve Vizyon: 

Çocuk gelişimi progamı, 0-18 yaşlar arasındaki normal, özel gereksinimli, korunmaya muhtaç, çocukların tüm gelişim ve beceri alanlarını destekleme konusunda çocuğa, aileye, eğitimciye ve topluma hizmet sunan yüksek donanımlı ve nitelikli Çocuk Gelişimcisi yetiştirmektedir.

Çocuk, aile ve diğer meslek elemanlarıyla yürüteceği çalışmalarında etik kurallar çerçevesinde hareket eden, bireysel ve kültürel farklılıklara saygı gösteren, yaratıcı, işbirliğine açık, dinamik, problem çözme becerileri yüksek, alanında başarılı meslek elemanları yetiştirmek; ulusal ve uluslararası düzeylerde eğitim ve danışmanlık veren ve işbirliği yapan, ülkemizin bölgesel ve yöresel düzeyde ihtiyaçlarına duyarlı, çocuk gelişimi bilim alanındaki çalışmalara yön veren özverili, sistematik, bilimsel, etik, şeffaf, yaratıcı ve dinamik bir kurum olmaktır.

İş İmkânları:

Bu programın mezunları okulların ana sınıflarında, kreşlerde, hastanelerin çocuk servislerindeki oyun odalarında çocuk gelişimi ve eğitimi konusunda yeterli bilgiye sahip yardımcı eğitmen olarak çalışabilmektedirler.

Dgs ile Geçiş Yapılabilecek Bölümler:

  • Çocuk Gelişimi
  • Okul Öncesi Öğretmenliği
Akademik Personel
Öğr. Gör. Havva BOZKURT BİLGE
Öğr. Gör. Ayyüce ÖKSÜZ
Öğr. Gör. Hatice BEŞİR