İnşaat Teknolojisi Programı

Dili Türkçe
Bölüm Başkanı (yada Eşdeğeri) Doç. Dr. İlknur BEKEM KARA
Süresi (Yıl) 2
Azami Süresi (Yıl) 4
Kontenjanı 30
Staj Durumu Var
Mezuniyet Ünvanı İnşaat Teknikeri
ÖSYM Tipi TYT
Ders Müfredatı Tıklayınız

 

Program Hakkında Bilgi:

  İnşaat Teknolojisi Programı; iki yıllık olup, inşaat uygulamaları, teorisi, yapım teknikleri ve malzemeler hakkında öğretim veren teknik bir programdır. Bu programı başarı ile tamamlayan inşaat teknikeri ünvanı alarak mezun olur.

 

Amaç ve Hedef:

  Bilimsel ve teknolojik gelişime uyum sağlayabilecek, kaliteli üretimi gerçekleştirebilecek, yüksek nitelikli ara insan gücünü yetiştirme misyonuna sahip bölümümüzde, eğitim amaçlarımız; inşaat konularında iyi eğitilmiş, inşaat projelerini el ya da bilgisayar ile çizebilen, metraj, keşif ve hakediş konularında bilgili, iletişim becerileri gelişmiş ve sosyal ilişkilerde başarılı teknik elemanlar yetiştirmektir.
 

  Mezunların yapıya ilişkin metraj ve keşif işlemlerini yaparak hakediş düzenlemeleri, şantiye iş planlarının hazırlanması, yapıların güvenilir ve projesine uygun olarak yapılması ve diğer mühendislik teknolojisine ilişkin çalışmalar için yeterli teorik ve pratik bilgi düzeyinde olmaları beklenir.
 

Çalışma Alanları:

  İnşaat teknikerleri; baraj, yol, hava alanı, konut vb. yapı inşaatlarında aktif olarak görev alan, kontrollük hizmeti veren firmalar ile kamu ya da yerel yönetimlerde teknik eleman olarak görev alan meslek grubunu oluştururlar.

  İnşaat Teknikerleri; kendi işletmesini kurup işletebilecek bir güven duygusu ile donanmış; proje, yapı, sigorta, vergi ve sağlık kuruluşları ile ilgili mevzuatı bilen halk ile ilişki kuracak niteliklere sahip olmalıdır.

 

Dikey Geçiş Yapılabilecek Alanlar:

İnşaat Teknolojisi Programından başarı ile mezun olanlar dikey geçiş sınavıyla (DGS) :

Mühendislik

Mimarlık 

Restorasyon ve konservasyon

Mühendislik-mimarlık veya teknoloji fakültelerinin inşaat mühendisliği ya da mimarlık lisans programlarına kayıt yaptırabilirler.

 

Doç. Dr. İlknur BEKEM KARA

 

Öğr. Gör. Harun Yüksel GÜLYAPRAK  

 
Öğr. Gör. Neslihan BERBEROĞLU