Mekatronik Programı

Dili Türkçe
Bölüm Başkanı (yada Eşdeğeri) Öğr. Gör. İsmail YILDIZ
Süresi (Yıl) 2
İkinci Öğretim Yok
Kontenjanı 30
Staj Durumu Var
Mezuniyet Ünvanı Mekatronik Teknikeri
ÖSYM Tipi TYT
Ders Müfredatı Tıklayınız

 

Program Hakkında Bilgi:

Mekatronik; ev teknolojilerinden ileri tıbbi cihazlara, bilgisayar kontrollü tezgâhlardan robotlara kadar oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. Bu sahadaki hızlı gelişmeye paralel olarak, yetişmiş elemana olan ihtiyaç ve istihdam açığı sürekli artmaktadır. Mekatronik programı bu ihtiyacı karşılamak üzere açılmış Mekatronik Teknikerleri yetiştirmeyi amaçlayan iki yıllık bir yüksek öğretim programıdır.

 

Amaç ve Hedef:

Son zamanlarda elektronik, bilgisayar ve kontrol sistemlerinde çok hızlı gelişmeler yaşanmıştır. Bunun sonucu olarak, hemen hemen bütün alanlarda bilgisayar kontrollü sistemler yaygınlaşmıştır. Günümüzde sadece mekanik olarak çalışan sistemler yok denecek kadar azdır. Tasarımda,üretimde, bakım ve onarımda yapay zeka tekniklerinin uygulamasına geçilmiştir. Dolayısıyla gelişmiş ürünlerin tasarımı, üretimi, bakım ve onarımı bir tek konu olmaktan çıkmıştır. Program mekatronik sistemlerin teorik ve uygulamalı olarak öğretilmesini amaçlamaktadır.

 

Çalışma Alanları:

Mekatronik sektöründe mal/hizmet üreten firmalar ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarda istihdam edilirler. Örnekler : Elektronik Otomasyon Firmaları Cihaz geliştirmekle uğraşan ARGE firmları Test ve kontrol şirketleri Elektronik güvenlik sistemleri geliştiren şirketler. Otomobil parçası üreten fabrikalar Otomobil üreten fabrikalar Bilgisayar servis şirketleri Hidrolik Pnömatik devre tasarımı firmaları Robot bakım ve onarım firmaları

 

Dikey Geçiş Yapılabilecek Alanlar:

Mekatronik Mühendisliği, Mekatronik Öğretmenliği, Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği, Elektrik Mühendisliği, Elektrik Öğretmenliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektronik Öğretmenliği, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği, Endüstriyel Teknoloji Öğretmenliği, İmalat Mühendisliği, Kontrol Öğretmenliği, Makine Mühendisliği, Tasarım ve Konstrüksiyon Öğretmenliği, Uzay Mühendisliği lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

 

Sınavsız Yerleşebilecek OrtaÖğretim Programları

Bilgisayarlı Nümerik Kontrol 

Denizcilik (Makine Zabitliği)

Endüstriyel Mekanik

Endüstriyel Otom. Tekn.

Endüstriyel Otom. Tek. (Elektr)

Endüstriyel Otom. Tek. (Mekanik/Mak)

Gemi Makineleri

Hidrolik ve Pnömatik

Hidrolik ve Pnömatik Teknolojisi

İş Makineleri

İş Makineleri Bakım ve Onarım

İş Makineleri Operatörlüğü

Kalıp / Kalıpçılık

Konfeksiyon Mak. Bakım ve Onarım

Makine

Metal

Mekatronik

Metal İşleri

Metal Teknolojisi

Metalurji (Demir Çelik Metalurjisi)

Mikroteknik

Motor

Motorlu Araçlar Teknolojisi

Nümerik Kontrollü Makineler (CNC)

Otomotiv Teknolojisi

Tekstil Tekn. (Tekstil Mekatroniği)

Tesviye

 

Teknik Alt Yapı ve Laboratuvar İmkânları:

Makine Atölyesi, Elektrik ve Elektronik Laboratuarı, bilgisayar Laboratuarı ile üniversitemiz bünyesindeki otomasyon ve kontrol laboratuarından yararlanılacaktır. Gelişmiş sistemlerden oluşan mekatronik atölyesi oluşturma çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca üniversite sanayi iş birliği çerçevesinde, mekatronik sistemler üreten sanayi kuruluşlarıyla entegre eğitim konusundaki çalışmalarımız devam etmektedir. Böylece mekatronik programı öğrencilerinin, ilgili kuruluşlarla yapılan protokole bağlı olarak pratik eğitimlerinin belli bir kısmını bu kuruluşlarda yapma imkanı sağlanmış olacaktır.